Badania koloru i połysku

Na tej stronie znajdziesz:

  • nasz zakres badań i opis posiadanych urządzeń
  • opis stosowanych metod badawczych i jak wygląda wynik pomiaru koloru
  • na czym polega i do czego służy pomiar koloru i połysku
  • opis jaka jest różnica pomiędzy kolorymetrem a spektrofotometrem
  • kontakt do naszego specjalisty
kliknij aby przejść do naszego zakresu badań

lub zjedź niżej i dowiedz się więcej o badaniach twardości

Zakres pomiarów koloru i połysku
urządzenia, możliwości i skale pomiarowe

Mamy do dyspozycji dwa różne urządzenia do pomiaru barwy: uniwersalny kolorymetr Colormeter Max pracujący w specyfikacji D65/10 oraz spektrofotometr BYK Spectroguide 45/0 gloss, na którym jest również możliwy pomiar połysku.

Barwę najczęściej mierzy się w skali:

  • CIELab*
  • RGB
  • CMYK

*CIELab to najczęściej stosowana skala pomiaru, gdzie barwę opisują matematycznie trzy składowe: L* – jasność (zależna od luminancji), a* – odchylenie od równowagi pomiędzy zielenią, a czerwienią, b* – odchylenie od równowagi pomiędzy kolorem niebieskim, a żółtym.

Połysk mierzony jest w skali 0-100 w geometrii 60° przy aperturze 5×10 mm. Wartość 0 GU oznacza brak połysku natomiast 100 GU to bardzo wysoki połysk gładkiej powierzchni polerowanej.

Czym się różni kolorymetr od spektrofotometru?

Prosty opis różnić

Kolorymetry to prostsze od spektrofotometrów urządzenia do pomiaru koloru, które wykonują pomiar koloru „trójchromatycznego” na podstawie światła przechodzącego przez trzy podstawowe filtry: czerwony, zielony i niebieski, które symulują sposób, w jaki ludzkie oko jest wrażliwe na światło. Pomiar koloru trójchromatycznego dostarcza danych o tym, ile z tych trzech składników jest obecnych w świetle odbitym lub przekazywanym przez produkt. Takie dane mogą być używane do dostosowywania składników koloru lub określania, czy kolor wytworzonego produktu jest zgodny ze standardem lub odniesieniem. Pomiar kolorymetrem nie trwa dłużej niż kilka sekund.

Spektrofotometry to najbardziej precyzyjne, dokładne i zaawansowane urządzenia do pomiaru koloru dostępne do kontroli jakości koloru i formułowania kolorów. Mierzą one widmowe odbicie lub transmisję obiektu w pełnym spektrum widzialnych długości fal, od 400 nm do 700 nm lub nawet szerszym. Spektrofotometr charakteryzuje się wysoką precyzją i zwiększoną wszechstronnością. Nadaje się do bardziej złożonej analizy kolorów, ponieważ może określić widmowe odbicie dla każdej długości fali. Często spektrofotometry są również wyposażone w pomiar połysku.

Podsumowując:

  • kolorymetry są prostszymi urządzeniami i mierzą kolor na zasadzie psychofizycznego odbioru barwy, podobnie jak robi to ludzkie oko
  • spektrofotometry to bardziej zaawansowane, naukowe urządzenia o bardzo wysokiej dokładności, których specyfikację należy dobierać w zależności od konkretnego zastosowania,wykorzystywane do mierzenia większej ilości parametrów

Po co wykonuje się pomiary koloru i połysku?

I gdzie jest to wykorzystywane.

Ponieważ ludzkie oko to wprawne narzędzie do oceny koloru, które jest wstanie wyłapać bardzo małe różnice w barwie danego elementu. Powoduje to, że wymagania konsumentów co do barwy są bardzo wysokie i często wymagana jest stabilność koloru różnego typu wyrobów.

W związku z tym w warunkach przemysłowych i badawczych pomiar koloru i połysku musi być wyrażony w mierzalny sposób. Wykorzystywane są do tego takie urządzenia jak: kolorymetry i spektrofotometry, które umożliwiają pomiary koloru w określonej skali, np. CIELab, RGB, CMYK.

Szczególne znaczenie pomiary koloru i połysku mają w branżach:

  • automotive, np. odbłyśniki i elementy
  • łazienkowej, np. armatura i akcesoria
  • meblowej, np. uchwyty meblowe i listwy
Tarnowski Michał

Michał Tarnowski

kierownik laboratorium badawczego

Porozmawiajmy!

+48 882 895 440

Sochaczewska 46/60

99-400 Łowicz, Polska

Zleć nam wykonanie pomiarów koloru lub połysku

    Strona jest chroniona przez reCAPTCHA, a Polityka Prywatności oraz Regulamin Google są stosowane.

    Załączono plik:

    Załączono prawidłowo

    odpowiedź otrzymasz nie później niż w ciągu 24h

    Dziękujemy!

    Twoja wiadomość została wysłana

    Odpowiedź otrzymasz maksymalnie w ciągu 24h

    OK
    Tarnowski Michał
    Michał Tarnowski
    kierownik laboratorium badawczego